V tomto článku nájdete všeobecné rady, ako postupovať pri kupovaní jazdeného auta a vzory užitočných dokumentov, ako kúpna zmluva.
Ak sa rozhodujete, aké auto si kúpiť, budete sa rozhodovať podľa svojich potrieb, rozpočtu a osobných preferencií. Konfrontujte to, čo potrebujete a čo chcete. Osobitne stojí za to zhodnotiť, akú značku a model chcete, koľko auto stojí, akú má spotrebu, aké je bezpečné, koľko má miesta, ako sa riadi a akú hodnotu pri spätnom predaji dostanete.
Hľadať jazdené vozidlo sa oplatí na špecializovaných webstránkach, v novinách, na aukciách a niekedy peknými kúskami disponujú aj díleri nových vozidiel.
Nie ste si istí či cena auta, ktoré vás zaujíma, je primeraná? V takom prípade je okrem vyčísliteľných faktorov (napr. vek, najazdené kilometre, farba či výbava) potrebné prehodnotiť aj faktory ako servisná história či bolo auto búrané, resp. v akom podnebí bolo prevádzkované.
Najlepšie je otestovať auto v realistických podmienkach – venujte jazde 20 až 30 minút, naplánujte si vhodnú trasu, ktorú zároveň poznáte, zabrzdite naplno, zrýchlite pod plným plynom, pokojne vyberte zákrutu aj rýchlejšie a meňte jazdné pruhy. Takto vám najlepšie padne auto do ruky a najskôr zistíte či funguje všetko podstatné.
Obhliadka pred kúpou je kľúčová pri posúdení kozmetického, mechanického a bezpečnostného stavu vozidla. Ak je to možné, priberte si ku prehliadke mechanika, ktorému dôverujete a ktorý poukáže na chyby, ktoré auto má alebo môže v budúcnosti mať. Ak niekoho takého nepoznáte, porozprávajte sa pred kúpou aspoň s niekým, kto sa do áut vyzná. Informácie, ktoré takto získate, môžete potom využiť pri vyjednávaní.
Kontrola podľa VIN čísla vám umožní poznať veličiny ako rok výroby, značku, model vozidla a miesto výroby. Pri kúpe ojazdeného vozidla môžu tieto informácie slúžiť na overenie informácií v inzeráte. Štítok s VIN číslom nájdete spravidla na ráme okolo vodičových dverí alebo pod kapotou v blízkosti čelného skla. VIN môžete následne dekódovať cez mnohé bezplatné nástroje online.
Ak sa opýtate správne otázky, môžete sa zbaviť strachu z kúpy jazdeného auta. Vždy sa súkromného predávajúceho opýtajte, prečo predáva svoje auto či bolo auto pravidelne servisované (a ak áno, ako), aké diely boli menené, prípade či je stále v záruke. Niektoré informácie si môžete overiť napr. cez spomínanú kontrolu podľa VIN čísla alebo ak predávajúci bude súhlasiť, overte si jeho tvrdenia u nezávislého mechanika.
Predtým než začnete vyjednávať si pozrite, v akej cenovej hladine sa pohybujé daný model vozidla a aké faktory ovplyvňujú hodnotu vozidla. Rešerš a určenie rozpočtu vám pomôžu sformulovať realistickú a sebaistú cenovú ponuku. Pri vyjednávaní sa nenechajte ovládnuť emóciami a nebojte sa niekedy odísť aj s prádznymi rukami. Pamätajte aj na to, že konsenzus môže byť výhodný pre obe strany.
V prílohe nájdete vzory zmlúv, ktoré môžete použiť pri kúpopredaji, nájme či darovaní vozidla.
Zmluvy v zmysle Občianskeho zákonníka je potrebné použiť pri prevode práv medzi dvomi súkromnými osobami, prípadne medzi súkromnou osobou a podnikateľom, zatiaľ čo zmluvy v zmysle Obchodného zákonníka pri vzťahoch vznikajúcich medzi dvomi podnikateľmi pri výkone podnikateľskej činnosti.
Kúpna zmluva PDF (Obchodný zákonník) / Kúpna zmluva PDF (Občianský zákonník)
Darovacia zmluva PDF
Nájomná zmluva PDF (Obchodný zákonník) / Nájomná zmluva PDF (Občianský zákonník)