Darovanie (nielen firemného) auta
Uvažujete, čo darovať na Vianoce svojim blízkym alebo uvažujete ako na odpis firemného auta? Ak áno, pripravili sme pre vás príručku k tomu, na čo si v oboch prípadoch dávať pozor.

Ak chcete niekomu darovať auto, je potrebné v prvom rade myslieť na spísanie riadnej darovacej zmluvy či prehodnotiť, čo nastane v prípade vrátenia daru, aby ste sa tak vyhli emocionálnym či finančným ujmám.
Predmetom darovania môže byť čokoľvek, čo možno zároveň považovať za rozmnoženie majetku obdarovaného (teda podarovať nemožno napr. prísľub ručenia) - môže sa jednať o vec, právo, inú majetkovú hodnotu. V praxi najčastejšie prebieha darovanie financií ako hnuteľných vecí a darovanie nehnuteľných vecí.
Darovanie hnuteľností sa veľmi často uskutočňuje v nepísanej forme a bez toho, aby si darcovia či obdarovaní uvedomovali všetky možné právne následky darovania, a to napriek tomu, že darovanie je jedným z najbežnejšíe využívaných právnych titulov pri zmene vlastníctva (obzvlášť pri takom zložitom predmete darovania, akým je auto).
Darovacia zmluva je upravená v Občianskom zákonníku v § 628 a nasl.:
Darovacia zmluva je zmluva, ktorou darca bezodplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému dar alebo sľub a ten dar alebo sľub prijíma.
Pri darovacej zmluve netreba zabudnúť na:
- Označenie zmluvných strán – kto je darca a kto obdarovaný, prípadne kto tieto strany zastupuje. Ak je obdarovaných viac, nezabudnite v zmluve definovať aj veľkosť spoluvlastníckeho podielu každého z obdarovaných.
- Označenie daru – dar musí byť vymedzený konkrétne a jednoznačne tak, aby ho nebolo možné zameniť. V prípade auta to znamená najmä uvedenie továrenskej značky a modelu vozidla, jeho farbu, VIN, číslo motora, druh paliva, rok výroby, číslo technického preukazu a evidenčné číslo vozidla.
- Vymedzenie právneho úkonu – okrem predmetu darovania musí byť v zmluve jasne vymedzený aj samotný právny úkon darovania, teda musí byť zrejmé, že darca bezodplatne prenecháva dar obdarovanému a tento dar prijíma.
- Bezodplatnosť - obdarovaný sa nezaväzuje poskytnúť darcovi žiadnu protihodnotu.
- Dobrovoľnosť – darca nie je povinný poskytnúť dar na základe právnej povinnosti a obdarovaný nie je povinný dar prijať.
Okrem týchto náležitostí je vhodné vymedziť aj:
- Podmienky vrátenia daru – určenie podmienok, za ktorých obdarovaný môže alebo musí vrátiť dar naspäť darcovi.
- Podmienky, kedy môže darca odstúpiť od darovacej zmluvy a žiadať vrátenie daru.
- Náležitosti alebo okolnosti odovzdania veci – najčastejšie čas a miesto odovzdania. (pri hnuteľnostiach sa vo väčšine prípadov sa obdarovaný stáva vlastníkom daru jeho priamym odovzdaním)
Ak nemáte vlastný vzor zmluvy, použiť môžete tento vzor.
Na čo ľudia často zabúdajú, pokiaľ ide o darovanie?
- Ak ste darcom:
- nie je možné poskytnúť dar s podmienkou alebo príkazom, ktoré majú majetkový obsah, resp. dar podmieniť poskytnutím odplaty alebo iného majetkového protiplnenia od obdarovaného. (majetkové protiplnenie = plnenie, ktorého hodnotu je možné vyjadriť v peniazoch),
- o darovanie nejde v prípade, ak darca neposkytuje dar dobrovoľne,
- neplatná je taktiež darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti,
- ak je vec v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, je potrebné rozlišovať či je darovanie tzv. bežnou záležitosťou (napr. darovanie vecí menšej hodnoty) – ak áno, darcom môže byť aj jeden z manželov; ak nie, na uzatvorenie zmluvy sú potrební obaja manželia, pod sankciou relatívnej neplatnosti,
- pokiaľ ide o vec v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ich darovanie medzi manželmi nie je možné; veci vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov môžu byť darované druhému manželovi,
- darca má povinnosť pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie (uvedené sa netýka zjavných vád); obdarovaný je v opačnom prípade oprávnený vec vrátiť,
- pre vady daru (faktické alebo právne), nie je možné darcu brať na zodpovednosť, pretože ide o bezodplatnú zmenu vlastníctva; praxi to znamená najmä to, že o opravu vady žiadať nemožno, avšak darca je povinný pri splnení všeobecných predpokladov nahradiť škodu, ktorú vadami spôsobil.
- Ak ste obdarovaným:
- dar sa považuje za pozitívnu udalosť a obdarovaný získava majetkový prospech,
- darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy (§ 630 OZ); uvedené platí aj vtedy, ak obdarovaný už nie je vlastníkom daru – v takom prípade je povinný na náhradu protihodnoty v peňažnom plnení,
- účinky darovania sa môžu prejaviť aj po smrti darcu, a to započítaním na dedičský podiel:
- ak sa dedí zo zákona, započíta sa dedičovi na jeho podiel všetko, čo za života poručiteľa dostal od neho darom, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie;
- ak sa dedí zo závetu, započíta sa dedičovi na jeho podiel dar vtedy, ak dal poručiteľ naň príkaz, alebo by inak obdarovaný dedič bol oproti neopomenuteľnému dedičovi neodôvodnene zvýhodnený,
- dary uskutočnené počas manželstva, sa nestávajú súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (v zmysle už vyššie uvedeného); darca musí jednoznačne určiť, komu sa dar poskytuje: v prípade jeho poskytnutia obom manželom, títo ho nadobúdajú do podielového spoluvlastníctva s rovnakými spoluvlastníckymi podielmi.
DAROVANIE FIREMNÉHO AUTA
Darovanie firemného auta z pohľadu fyzickej osoby
Právnická osoba môže darovať automobil fyzickej osobe. Pri darovaní dopravného prostriedku bude z hľadiska dane z príjmov potrebné účtovať zostatkovú cenu automobilu na účet 543 – Dary: táto suma bude vo firme pripočítateľnou položkou k základu dane. Príjemca auta (fyzická osoba) nebude musieť platiť daň z tohto daru, nakoľko tento príjem nie je predmetom dane z príjmu.
Vyradenie vozidla z účtovníctva darovaním
Darovanie je jednou z možností, ako vyradiť automobil z podnikania. Darovanie obchodného majetku, je právom, resp. možnosťou podnikateľa. Zákon o dani z príjmov (ďalej „ZDP“) akoby naopak definuje, že náklad, ktorý vznikne z titulu darovania, nie je uznaný za daňový výdavok vo väzbe na § 21 ods. 2 písm. f) ZDP.
Podľa Zákona o účtovníctve (ďalej „ZoÚ“) sa náklad zobrazí v účtovníctve podnikateľa, musí však byť posúdený ako nedaňový náklad. Pri darovaní je podstatné identifikovať príjemcu daru:
- ak je tento v postavení nezávislej osoby, potom spoločnosti vznikne nedaňový náklad.
- ak by príjemcom daru bola závislá osoba, spoločnosť si musí vedieť obhájiť objektívnosť daru:
- ak vie objektívnosť obhájiť, postupuje ako v prípade darovania nezávislej osobe, tzn. ak jej v súvislosti s darovaním vznikne náklad, bude posúdený ako nedaňový;
- ak by spoločnosť neobhájila objektívnosť darovania, potom by mala auto predať v rozmedzí trhových cien; daňový úrad takto môže preklasifikovať právny úkon darovania na predaj za trhovú cenu a spoločnosť dodatočne môže dodaniť na sumu predaja (skutočnosti, ktorými by mohol darca obhájiť objektívnosť daru nie sú v zákonoch definované; z judikatúry možno vyčítať, že pôjde napríklad o podklady preukazujúce, že podnikateľ daroval v minulosti majetok aj nezávislým osobám, prípadne, že obdarovaný subjekt objektívne (napr. zo zdravotných dôvodov) potrebuje daný dar a nemá prostriedky si ho sám zabezpečiť))
Ak spoločnosť auto daruje závislej osobe, napr. spoločníkovi, z pohľadu obdarovaného (najčastejšie spoločníka) sa prijatý dar posúdi ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP, a to v cene obvyklej (inak povedané trhovej).
V prípade darovania auta manželovi či manželke spoločníka, nejde z pohľadu týchto osôb nepeňažný príjem za predpokladu, že nejde o príjem v súvislosti s príjmami podľa § 5 alebo § 6 ZDP. Inými slovami, ak takáto osoba nie je v zmluvnom vzťahu k spoločnosti, potom jej z prijatého daru nevznikajú daňové povinnosti.
Z pohľadu spoločnosti však pri darovaní auta spoločníkovi ide o transakciu medzi závislými osobami, a teda správca dane môže pri prípadnej daňovej kontrole skúmať okolnosti darovania, tzn., či by spoločnosť darovala auto aj nezávislej osobe (alebo či v minulosti darovala majetok nezávislej osobe), prípadne či auto nemalo vysokú trhovú cenu atď.
Ak by správca dane posúdil, že ide o zastretý právny úkon, správca dane môže transakciu preklasifikovať na predaj a spoločnosti dodaniť výnos, ktorý by dosiahla, ak by auto predala nezávislej osobe (pozri tiež Poskytovanie darov medzi závislými osobami).
Daň z pridanej hodnoty
V nadväznosti na ustanovenie § 8 ods. 3 zákona o DPH sa bezodplatné dodanie tovaru (darovanie) posudzuje ako dodanie za protihodnotu a daň sa odvedie pri odpisovanom majetku podľa § 22 ods. 5 zákona o DPH z daňovej zostatkovej ceny.
Avšak pri darovaní odpísaného auta daňová povinnosť nevznikne, pretože daňová zostatková cena je nula. Rovnako sa ani základ dane z príjmov neupravuje, auto sa len účtovne vyradí z evidencie majetku účtovným zápisom 082/022.
V prípade predaja auta spoločníkovi (manželke spoločníka) za zvýhodnenú sumu spoločnosť odvedie daň z pridanej hodnoty z trhovej ceny v súlade s § 22 ods. 8 zákona o DPH, kedy základom dane je trhová hodnota na voľnom trhu. Zároveň by spoločnosť v daňovom priznaní k dani z príjmov upravila základ dane podľa § 17 ods. 5 ZDP.
V prípade, ak by spoločnosť auto predala spoločníkovi (manželke spoločníka) za nezávislú (trhovú) cenu, tak daň z pridanej hodnoty odvedie z tejto predajnej ceny a základ dane z príjmov sa nevykoná.
Trhová cena je cena, ktorá by sa uplatnila v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia. Spoločnosť môže použiť cenu zistenú podľa aktuálnej ponuky (napr. ponuky autobazáru) alebo si na určenie hodnoty prizvať znalca.